Bergen Open HC-turnering Pencil

Date: 7-9 Jun 2013; Venue: Kong Oscar, Bergen, Norway; Type: Internasjonal; Notes: See also results (119)
Final Pencil
Philippines Efren Reyes (PHL) 9-2 Netherlands Niels Feijen (NLD)    Pencil
Semifinals Pencil
Netherlands Niels Feijen (NLD) 9-4 Norway Vegar Kristiansen (Stoppball)    Pencil
Philippines Efren Reyes (PHL) 9-7 Norway Jan Kjetil Nordrum (Gjøvik/Raufoss) Head to head  Pencil
Quarterfinals Pencil
Netherlands Niels Feijen (NLD) 9-2 Philippines Francisco Bustamante (PHL)    Pencil
Norway Vegar Kristiansen (Stoppball) 9-7 Norway Ole Eidsheim (Bergen)    Pencil
Philippines Efren Reyes (PHL) 9-5 Norway Mats Schjetne (Ask BC)    Pencil
Norway Jan Kjetil Nordrum (Gjøvik/Raufoss) 9-7 Norway Ronny Algrøy (MIL)    Pencil
Last 16 Pencil
1 Netherlands Niels Feijen (NLD) 9-2 Chile Alejandro Carvajal (CHL)    Pencil
2 Philippines Francisco Bustamante (PHL) 9-7 Norway Kjartan Maraas (Oslo Biljard 1)    Pencil
3 Norway Vegar Kristiansen (Stoppball) 9-6 Norway Ronny Oldervik (Stoppball)    Pencil
4 Norway Ole Eidsheim (Bergen) w/o Norway Roger Jacobsen (MIL)    Pencil
5 Norway Mats Schjetne (Ask BC) 9-5 Russia Ruslan Chinakhov (RUS)    Pencil
6 Philippines Efren Reyes (PHL) 9-4 Norway Tom Bjerke (Gjøvik/Raufoss)    Pencil
7 Norway Jan Kjetil Nordrum (Gjøvik/Raufoss) 9-5 Philippines Jocelyn Munoz Larsen (MIL) (f)    Pencil
8 Norway Ronny Algrøy (MIL) 9-6 Philippines Bong Nicdao (PHL)    Pencil
Round 4 Losers' Bracket Pencil
1 Norway Ronny Algrøy (MIL) 9-8 Norway Mikayla Kibsgaard (Gjøvik/Raufoss) (f)    Pencil
2 Norway Jan Kjetil Nordrum (Gjøvik/Raufoss) 9-4 Norway Vidar Blidensol (MIL) Head to head  Pencil
3 Philippines Francisco Bustamante (PHL) 9-5 Norway Pawel Zalewski (Svithun)    Pencil
4 Norway Mats Schjetne (Ask BC) 9-4 Norway Roger Lysholm (Trondheim)    Pencil
5 Norway Tom Bjerke (Gjøvik/Raufoss) 9-7 Norway Petter Jespersen (Bergen)    Pencil
6 Norway Roger Jacobsen (MIL) 9-6 Norway Terje Hjerpbakk (Ask BC)    Pencil
7 Norway Ronny Oldervik (Stoppball) 9-7 Norway Øystein Rønneseth (Hyllestad)    Pencil
8 Netherlands Niels Feijen (NLD) 9-2 Norway Mikael Øgaard (BEX)    Pencil
Round 3 Losers' Bracket Pencil
1 Norway Mikayla Kibsgaard (Gjøvik/Raufoss) (f) 9-8 Norway Ørn Ørnegård (MIL)    Pencil
2 Norway Jan Kjetil Nordrum (Gjøvik/Raufoss) 9-6 Norway Thomas Fantolini (Bergen)    Pencil
3 Philippines Francisco Bustamante (PHL) 9-3 Norway Pål Hatteberg (Hyllestad)    Pencil
4 Norway Roger Lysholm (Trondheim) 9-6 Norway Stian Larsen (MIL)    Pencil
5 Norway Tom Bjerke (Gjøvik/Raufoss) 9-5 Norway Steffen Wolff (Hyllestad)    Pencil
6 Norway Roger Jacobsen (MIL) 9-5 Norway Eirik Riisnæs (Oslo)    Pencil
7 Norway Øystein Rønneseth (Hyllestad) 9-8 Norway Hans Olav Sundøy (Os)    Pencil
8 Norway Mikael Øgaard (BEX) 9-6 Norway Tron Engebakk (Unique)    Pencil
Round C Winners' Bracket Pencil
1 Chile Alejandro Carvajal (CHL) 9-4 Norway Mats Schjetne (Ask BC)    Pencil
2 Norway Kjartan Maraas (Oslo Biljard 1) 9-7 Norway Pawel Zalewski (Svithun)    Pencil
3 Norway Vegar Kristiansen (Stoppball) 9-4 Norway Vidar Blidensol (MIL)    Pencil
4 Norway Ole Eidsheim (Bergen) 9-7 Norway Ronny Algrøy (MIL)    Pencil
5 Russia Ruslan Chinakhov (RUS) 9-2 Netherlands Niels Feijen (NLD) Head to head  Pencil
6 Philippines Efren Reyes (PHL) 9-4 Norway Ronny Oldervik (Stoppball)    Pencil
7 Philippines Jocelyn Munoz Larsen (MIL) (f) 9-5 Norway Terje Hjerpbakk (Ask BC)    Pencil
8 Philippines Bong Nicdao (PHL) 9-7 Norway Petter Jespersen (Bergen)    Pencil
Round 2 Losers' Bracket Pencil
1 Norway Ørn Ørnegård (MIL) 9-5 Norway Tor Arne Jostad (Gjøvik/Raufoss)    Pencil
2 Norway Mikayla Kibsgaard (Gjøvik/Raufoss) (f) 9-6 Norway Jan Terje Øyen (Oslo Biljard 1)    Pencil
3 Norway Jan Kjetil Nordrum (Gjøvik/Raufoss) 9-5 Norway Morten Børja (Oslo)    Pencil
4 Norway Thomas Fantolini (Bergen) 9-6 Norway Henrik Hagen (Kongsvinger)    Pencil
5 Norway Pål Hatteberg (Hyllestad) 9-5 Unknown T L    Pencil
6 Philippines Francisco Bustamante (PHL) 9-7 Norway Johannes Tørresdal (Tre Måker)    Pencil
7 Norway Stian Larsen (MIL) 9-4 Norway Helge Gjerde (Herøy)    Pencil
8 Norway Roger Lysholm (Trondheim) 9-7 Norway Rudi Andrè Wolff (Os)    Pencil
9 Norway Steffen Wolff (Hyllestad) 9-4 Norway Geir Inge Torrisen (Fjordane)    Pencil
10 Norway Tom Bjerke (Gjøvik/Raufoss) 9-6 Norway Jan Helge Kordts (Os)    Pencil
11 Norway Roger Jacobsen (MIL) 9-4 Norway Christian Rosell (Tre måker)    Pencil
12 Norway Eirik Riisnæs (Oslo) 9-5 Norway Bjørn Bratteberg (Unique)    Pencil
13 Norway Hans Olav Sundøy (Os) 9-8 Norway Olav Skrudland (Svithun)    Pencil
14 Norway Øystein Rønneseth (Hyllestad) 9-6 Sweden Stefan Ericsson (SWE)    Pencil
15 Norway Tron Engebakk (Unique) 9-5 Norway Tommy Wolff (Hyllestad)    Pencil
16 Norway Mikael Øgaard (BEX) 9-7 England Raj Hundal (GBR)    Pencil
Round 1 Losers' Bracket Pencil
1 Norway Ørn Ørnegård (MIL) 9-5 Norway Kenneth Johansen (Svithun)    Pencil
2 Norway Mikayla Kibsgaard (Gjøvik/Raufoss) (f) 9-8 Sweden Malina Bertilsson (SWE) (f)    Pencil
3 Norway Jan Kjetil Nordrum (Gjøvik/Raufoss) 9-6 Norway Raymond Krossøy (Bergen)    Pencil
4 Norway Thomas Fantolini (Bergen) 9-5 Norway Pål Nyheim (Stoppball)    Pencil
5 Norway Pål Hatteberg (Hyllestad) 9-7 Norway Rune Espeland (Svithun)    Pencil
6 Norway Johannes Tørresdal (Tre Måker) 9-8 Norway Stephan Kopperstad (Herøy)    Pencil
7 Norway Malvin Bjelland (Tre Måker) 9-8 Norway Helge Gjerde (Herøy)    Pencil
8 Norway Rudi Andrè Wolff (Os) 9-7 Norway Dag Hugo Aspheim (Horten)    Pencil
9 Norway Steffen Wolff (Hyllestad) 9-7 Norway Kent Hansen (Oslo)    Pencil
10 Norway Jan Helge Kordts (Os) 9-7 Norway Gunnar Flood (Os)    Pencil
11 Norway Roger Jacobsen (MIL) 9-7 Norway Sveinung Arnesson Østgård (MIL)    Pencil
12 Norway Eirik Riisnæs (Oslo) 9-7 Norway Jon Martin Bjørkedal (Fjordane)    Pencil
13 Norway Hans Olav Sundøy (Os) 9-6 Norway Geir Ivan Torvik (Herøy)    Pencil
14 Norway Øystein Rønneseth (Hyllestad) 9-7 Norway John Nordeide (MIL)    Pencil
15 Norway Tommy Wolff (Hyllestad) w/o Norway Raymond Kandola (Fredrikstad BK)    Pencil
16 England Raj Hundal (GBR) 9-7 Norway Jan Edvard Nilsen (MIL)    Pencil
Round B Winners' Bracket Pencil
1 Norway Mats Schjetne (Ask BC) 9-3 Norway Mikael Øgaard (BEX)    Pencil
2 Chile Alejandro Carvajal (CHL) 9-8 Norway Tron Engebakk (Unique)    Pencil
3 Norway Pawel Zalewski (Svithun) 9-3 Sweden Stefan Ericsson (SWE)    Pencil
4 Norway Kjartan Maraas (Oslo Biljard 1) 9-6 Norway Olav Skrudland (Svithun)    Pencil
5 Norway Vegar Kristiansen (Stoppball) 9-5 Norway Bjørn Bratteberg (Unique)    Pencil
6 Norway Vidar Blidensol (MIL) 9-4 Norway Christian Rosell (Tre måker)    Pencil
7 Norway Ole Eidsheim (Bergen) 9-8 Norway Tom Bjerke (Gjøvik/Raufoss)    Pencil
8 Norway Ronny Algrøy (MIL) 9-6 Norway Geir Inge Torrisen (Fjordane)    Pencil
9 Russia Ruslan Chinakhov (RUS) 9-3 Norway Roger Lysholm (Trondheim)    Pencil
10 Netherlands Niels Feijen (NLD) 9-5 Norway Stian Larsen (MIL)    Pencil
11 Philippines Efren Reyes (PHL) 9-8 Philippines Francisco Bustamante (PHL)    Pencil
12 Norway Ronny Oldervik (Stoppball) 9-7 Unknown T L    Pencil
13 Norway Terje Hjerpbakk (Ask BC) 9-5 Norway Henrik Hagen (Kongsvinger)    Pencil
14 Philippines Jocelyn Munoz Larsen (MIL) (f) 9-6 Norway Morten Børja (Oslo)    Pencil
15 Philippines Bong Nicdao (PHL) 9-7 Norway Jan Terje Øyen (Oslo Biljard 1)    Pencil
16 Norway Petter Jespersen (Bergen) 9-8 Norway Tor Arne Jostad (Gjøvik/Raufoss)    Pencil
Round A Pencil
1 Norway Mikael Øgaard (BEX) 9-6 Norway Kenneth Johansen (Svithun)    Pencil
2 Norway Mats Schjetne (Ask BC) 9-7 Norway Ørn Ørnegård (MIL)    Pencil
3 Norway Tron Engebakk (Unique) 9-7 Sweden Malina Bertilsson (SWE) (f)    Pencil
4 Chile Alejandro Carvajal (CHL) 9-6 Norway Mikayla Kibsgaard (Gjøvik/Raufoss) (f)    Pencil
5 Norway Pawel Zalewski (Svithun) 9-5 Norway Raymond Krossøy (Bergen)    Pencil
6 Sweden Stefan Ericsson (SWE) 9-7 Norway Jan Kjetil Nordrum (Gjøvik/Raufoss)    Pencil
7 Norway Kjartan Maraas (Oslo Biljard 1) 9-6 Norway Pål Nyheim (Stoppball)    Pencil
8 Norway Olav Skrudland (Svithun) 9-7 Norway Thomas Fantolini (Bergen)    Pencil
9 Norway Bjørn Bratteberg (Unique) 9-6 Norway Rune Espeland (Svithun)    Pencil
10 Norway Vegar Kristiansen (Stoppball) 9-5 Norway Pål Hatteberg (Hyllestad)    Pencil
11 Norway Vidar Blidensol (MIL) 9-5 Norway Johannes Tørresdal (Tre Måker)    Pencil
12 Norway Christian Rosell (Tre måker) 9-8 Norway Stephan Kopperstad (Herøy)    Pencil
13 Norway Ole Eidsheim (Bergen) 9-3 Norway Malvin Bjelland (Tre Måker)    Pencil
14 Norway Tom Bjerke (Gjøvik/Raufoss) 9-8 Norway Helge Gjerde (Herøy)    Pencil
15 Norway Ronny Algrøy (MIL) 9-6 Norway Dag Hugo Aspheim (Horten)    Pencil
16 Norway Geir Inge Torrisen (Fjordane) 9-5 Norway Rudi Andrè Wolff (Os)    Pencil
17 Norway Roger Lysholm (Trondheim) 9-8 Norway Kent Hansen (Oslo)    Pencil
18 Russia Ruslan Chinakhov (RUS) 9-2 Norway Steffen Wolff (Hyllestad)    Pencil
19 Norway Stian Larsen (MIL) 9-5 Norway Gunnar Flood (Os)    Pencil
20 Netherlands Niels Feijen (NLD) 9-3 Norway Jan Helge Kordts (Os)    Pencil
21 Philippines Efren Reyes (PHL) 9-7 Norway Sveinung Arnesson Østgård (MIL)    Pencil
22 Philippines Francisco Bustamante (PHL) 9-5 Norway Roger Jacobsen (MIL)    Pencil
23 Norway Ronny Oldervik (Stoppball) 9-6 Norway Eirik Riisnæs (Oslo)    Pencil
24 Unknown T L 9-6 Norway Jon Martin Bjørkedal (Fjordane)    Pencil
25 Norway Terje Hjerpbakk (Ask BC) 9-7 Norway Hans Olav Sundøy (Os)    Pencil
26 Norway Henrik Hagen (Kongsvinger) 9-8 Norway Geir Ivan Torvik (Herøy)    Pencil
27 Philippines Jocelyn Munoz Larsen (MIL) (f) 9-8 Norway Øystein Rønneseth (Hyllestad)    Pencil
28 Norway Morten Børja (Oslo) 9-7 Norway John Nordeide (MIL)    Pencil
29 Norway Jan Terje Øyen (Oslo Biljard 1) 9-8 Norway Tommy Wolff (Hyllestad)    Pencil
30 Philippines Bong Nicdao (PHL) 0-0 Norway Raymond Kandola (Fredrikstad BK)    Pencil
31 Norway Petter Jespersen (Bergen) 9-8 England Raj Hundal (GBR)    Pencil
32 Norway Tor Arne Jostad (Gjøvik/Raufoss) 9-7 Norway Jan Edvard Nilsen (MIL)    Pencil