Bergen Open Pencil

Date: 24-26 Jun 2016; Venue: Kong Oscar, Bergen, Norway; Type: Internasjonal; Notes: See also results (103)
Final Pencil
Germany Jayson Shaw (GER) 11-10 Germany Ralf Souquet (GER)    Pencil
Semifinals Pencil
Germany Jayson Shaw (GER) 11-9 Netherlands Niels Feijen (NLD)    Pencil
Germany Ralf Souquet (GER) 11-7 Greece Nick Ekonomopoulus (GRE) Head to head  Pencil
Quarterfinals Pencil
Netherlands Niels Feijen (NLD) 11-6 England Mark Grey (GBR)    Pencil
Germany Jayson Shaw (GER) 11-10 Finland Mika Immonen (FIN)    Pencil
Greece Nick Ekonomopoulus (GRE) 11-9 Russia Ruslan Chinakhov (RUS) Head to head  Pencil
Germany Ralf Souquet (GER) 11-4 England Imran Majid (GBR) Head to head  Pencil
Last 16 Pencil
1 Netherlands Niels Feijen (NLD) 9-5 Russia Fedor Gorst (RUS)    Pencil
2 England Mark Grey (GBR) 9-4 Denmark Andreas Madsen (DEN)    Pencil
3 Germany Jayson Shaw (GER) 9-2 Norway Kenneth Rognstad (Gjøvik/Raufoss)    Pencil
4 Finland Mika Immonen (FIN) 9-6 Sweden Tianfang Zhang (SWE)    Pencil
5 Greece Nick Ekonomopoulus (GRE) 9-6 Norway Vidar Blidensol (MIL) Head to head  Pencil
6 Russia Ruslan Chinakhov (RUS) 9-5 Sweden Christopher Koba (SWE)    Pencil
7 England Imran Majid (GBR) 9-7 Netherlands Ivo Aarts (NLD)    Pencil
8 Germany Ralf Souquet (GER) 9-5 Norway Mats Schjetne (Ask BC)    Pencil
Round 4 Losers' Bracket Pencil
(Last 24)
1 England Imran Majid (GBR) 9-7 Estonia Dennis Grabe (EST)    Pencil
2 Norway Mats Schjetne (Ask BC) 9-3 Norway Stian Larsen (MIL)    Pencil
3 Sweden Tianfang Zhang (SWE) 9-8 Denmark Andreas Steen Bønnelykke (DEN)    Pencil
4 Norway Vidar Blidensol (MIL) 9-8 Norway Tommy Wolff (Hyllestad)    Pencil
5 Sweden Christopher Koba (SWE) 9-2 Norway Steffen Wolff (Hyllestad)    Pencil
6 Denmark Andreas Madsen (DEN) 9-1 Norway Thomas Stavang Pedersen (Oslo)    Pencil
7 Russia Fedor Gorst (RUS) 9-7 Russia Maksim Dudanets (RUS)    Pencil
8 Norway Kenneth Rognstad (Gjøvik/Raufoss) 9-8 Norway Espen Saltnes (Bergen)    Pencil
Round 3 Losers' Bracket Pencil
(Last 32)
1 England Imran Majid (GBR) 9-3 Norway Gjermund Flage (Hyllestad)    Pencil
2 Norway Stian Larsen (MIL) 9-6 Norway Ole Eidsheim (Bergen)    Pencil
3 Denmark Andreas Steen Bønnelykke (DEN) 9-5 Norway Gard Eiken Flage (Hyllestad) Head to head  Pencil
4 Norway Vidar Blidensol (MIL) 9-5 Norway Jan Espen Larsen (Bergen)    Pencil
5 Sweden Christopher Koba (SWE) 9-0 Norway Jan Helge Kordts (Os)    Pencil
6 Norway Thomas Stavang Pedersen (Oslo) 9-8 Norway Pål Hatteberg (Hyllestad)    Pencil
7 Russia Maksim Dudanets (RUS) 9-7 Greece Nick Malaj (GRE)    Pencil
8 Norway Espen Saltnes (Bergen) 9-4 Sweden Robert Haag (SWE)    Pencil
Round C Winners' Bracket Pencil
1 Netherlands Niels Feijen (NLD) 9-3 Norway Tommy Wolff (Hyllestad)    Pencil
2 England Mark Grey (GBR) 9-2 Sweden Tianfang Zhang (SWE)    Pencil
3 Germany Jayson Shaw (GER) 9-2 Norway Mats Schjetne (Ask BC)    Pencil
4 Finland Mika Immonen (FIN) 9-5 Estonia Dennis Grabe (EST)    Pencil
5 Greece Nick Ekonomopoulus (GRE) 9-3 Norway Kenneth Rognstad (Gjøvik/Raufoss)    Pencil
6 Russia Ruslan Chinakhov (RUS) 9-5 Russia Fedor Gorst (RUS)    Pencil
7 Netherlands Ivo Aarts (NLD) 9-5 Denmark Andreas Madsen (DEN)    Pencil
8 Germany Ralf Souquet (GER) 9-2 Norway Steffen Wolff (Hyllestad) Head to head  Pencil
Round 2 Losers' Bracket Pencil
(Last 48)
1 England Imran Majid (GBR) 9-4 Unknown Goran Nikolic (Oslo)    Pencil
2 Norway Gjermund Flage (Hyllestad) 9-7 Norway Kyrre Hauge (MIL)    Pencil
3 Norway Stian Larsen (MIL) 9-2 Norway Arnhild Eiken (Hyllestad) (f)    Pencil
4 Norway Ole Eidsheim (Bergen) 9-6 Denmark Katrine Feijen (DEN) (f)    Pencil
5 Norway Gard Eiken Flage (Hyllestad) 9-8 Norway Reidar Rundsveen (Os)    Pencil
6 Denmark Andreas Steen Bønnelykke (DEN) 9-3 Norway Daniel Fenne (MIL)    Pencil
7 Norway Jan Espen Larsen (Bergen) 9-6 Norway Kyrre Aarsand Grønstøl (MIL)    Pencil
8 Norway Vidar Blidensol (MIL) 9-0 Norway Andreas Aak Urheim (MIL)    Pencil
9 Norway Jan Helge Kordts (Os) 9-5 Norway Ronny Algrøy (MIL)    Pencil
10 Sweden Christopher Koba (SWE) 9-3 Norway John Nordeide (MIL)    Pencil
11 Norway Pål Hatteberg (Hyllestad) 9-6 Norway Dag-Jøran Aralden (Hyllestad) Head to head  Pencil
12 Norway Thomas Stavang Pedersen (Oslo) w/o Norway Rudi Andrè Wolff (Os)    Pencil
13 Greece Nick Malaj (GRE) 9-1 Norway Ørn Ørnegård (MIL)    Pencil
14 Russia Maksim Dudanets (RUS) 9-1 Norway Alexander Hansen (Fauske)    Pencil
15 Norway Espen Saltnes (Bergen) 9-2 Norway Geir Bentzen (Os)    Pencil
16 Sweden Robert Haag (SWE) 9-3 Philippines Axl Bones Sjonbotn (PHL) (f)    Pencil
Round 1 Losers' Bracket Pencil
(Last 56)
1 Unknown Goran Nikolic (Oslo) w/o No player    Pencil
2 Norway Gjermund Flage (Hyllestad) 9-1 Norway Magnus Sæther (Hyllestad)    Pencil
3 Norway Arnhild Eiken (Hyllestad) (f) 9-4 Norway Roger Daniel Helland (Herøy)    Pencil
4 Denmark Katrine Feijen (DEN) (f) w/o No player    Pencil
5 Norway Gard Eiken Flage (Hyllestad) w/o No player    Pencil
6 Norway Daniel Fenne (MIL) 9-4 Norway Christian Pedersen (MIL)    Pencil
7 Norway Jan Espen Larsen (Bergen) 9-8 Norway Ketil Andrè Strømmen (MIL)    Pencil
8 Norway Andreas Aak Urheim (MIL) w/o No player    Pencil
9 Norway Ronny Algrøy (MIL) w/o No player    Pencil
10 Norway John Nordeide (MIL) 9-7 Norway Nina Torvund (Hyllestad) (f)    Pencil
11 Norway Pål Hatteberg (Hyllestad) 9-4 Norway Kim Ronny Nygård (Fjordane)    Pencil
12 Norway Rudi Andrè Wolff (Os) w/o No player    Pencil
13 Norway Ørn Ørnegård (MIL) w/o No player    Pencil
14 Norway Alexander Hansen (Fauske) 9-8 Norway Rune Bødal (MIL)    Pencil
15 Norway Espen Saltnes (Bergen) 9-5 Norway Hans Olav Sundøy (Os)    Pencil
16 Philippines Axl Bones Sjonbotn (PHL) (f) w/o No player    Pencil
Round B Winners' Bracket Pencil
1 Netherlands Niels Feijen (NLD) 9-2 Sweden Robert Haag (SWE) Head to head  Pencil
2 Norway Tommy Wolff (Hyllestad) 9-2 Norway Geir Bentzen (Os)    Pencil
3 Sweden Tianfang Zhang (SWE) 9-6 Russia Maksim Dudanets (RUS)    Pencil
4 England Mark Grey (GBR) 9-5 Greece Nick Malaj (GRE)    Pencil
5 Norway Mats Schjetne (Ask BC) 9-2 Norway Thomas Stavang Pedersen (Oslo) Head to head  Pencil
6 Germany Jayson Shaw (GER) 9-4 Norway Dag-Jøran Aralden (Hyllestad)    Pencil
7 Finland Mika Immonen (FIN) 9-2 Sweden Christopher Koba (SWE)    Pencil
8 Estonia Dennis Grabe (EST) 9-5 Norway Jan Helge Kordts (Os)    Pencil
9 Greece Nick Ekonomopoulus (GRE) 9-3 Norway Vidar Blidensol (MIL) Head to head  Pencil
10 Norway Kenneth Rognstad (Gjøvik/Raufoss) 9-3 Norway Kyrre Aarsand Grønstøl (MIL)    Pencil
11 Russia Fedor Gorst (RUS) 9-4 Denmark Andreas Steen Bønnelykke (DEN)    Pencil
12 Russia Ruslan Chinakhov (RUS) 9-2 Norway Reidar Rundsveen (Os)    Pencil
13 Netherlands Ivo Aarts (NLD) 9-3 Norway Ole Eidsheim (Bergen)    Pencil
14 Denmark Andreas Madsen (DEN) 9-0 Norway Stian Larsen (MIL)    Pencil
15 Norway Steffen Wolff (Hyllestad) 9-5 Norway Kyrre Hauge (MIL)    Pencil
16 Germany Ralf Souquet (GER) 9-8 England Imran Majid (GBR) Head to head  Pencil
Round A Pencil
1 Netherlands Niels Feijen (NLD) w/o No player    Pencil
2 Sweden Robert Haag (SWE) 9-4 Unknown Goran Nikolic (Oslo)    Pencil
3 Norway Geir Bentzen (Os) 9-5 Norway Gjermund Flage (Hyllestad)    Pencil
4 Norway Tommy Wolff (Hyllestad) 9-0 Norway Magnus Sæther (Hyllestad)    Pencil
5 Russia Maksim Dudanets (RUS) 9-0 Norway Arnhild Eiken (Hyllestad) (f)    Pencil
6 Sweden Tianfang Zhang (SWE) 9-0 Norway Roger Daniel Helland (Herøy)    Pencil
7 England Mark Grey (GBR) 9-5 Denmark Katrine Feijen (DEN) (f)    Pencil
8 Greece Nick Malaj (GRE) w/o No player    Pencil
9 Norway Mats Schjetne (Ask BC) w/o No player    Pencil
10 Norway Thomas Stavang Pedersen (Oslo) 9-2 Norway Gard Eiken Flage (Hyllestad)    Pencil
11 Norway Dag-Jøran Aralden (Hyllestad) 9-6 Norway Christian Pedersen (MIL)    Pencil
12 Germany Jayson Shaw (GER) 9-0 Norway Daniel Fenne (MIL)    Pencil
13 Finland Mika Immonen (FIN) 9-0 Norway Ketil Andrè Strømmen (MIL)    Pencil
14 Sweden Christopher Koba (SWE) 9-7 Norway Jan Espen Larsen (Bergen)    Pencil
15 Norway Jan Helge Kordts (Os) 9-2 Norway Andreas Aak Urheim (MIL)    Pencil
16 Estonia Dennis Grabe (EST) w/o No player    Pencil
17 Greece Nick Ekonomopoulus (GRE) w/o No player    Pencil
18 Norway Vidar Blidensol (MIL) 9-7 Norway Ronny Algrøy (MIL)    Pencil
19 Norway Kyrre Aarsand Grønstøl (MIL) 9-6 Norway Nina Torvund (Hyllestad) (f)    Pencil
20 Norway Kenneth Rognstad (Gjøvik/Raufoss) 9-3 Norway John Nordeide (MIL)    Pencil
21 Russia Fedor Gorst (RUS) 9-2 Norway Pål Hatteberg (Hyllestad)    Pencil
22 Denmark Andreas Steen Bønnelykke (DEN) 9-3 Norway Kim Ronny Nygård (Fjordane)    Pencil
23 Norway Reidar Rundsveen (Os) w/o Norway Rudi Andrè Wolff (Os)    Pencil
24 Russia Ruslan Chinakhov (RUS) w/o No player    Pencil
25 Netherlands Ivo Aarts (NLD) w/o No player    Pencil
26 Norway Ole Eidsheim (Bergen) 9-6 Norway Ørn Ørnegård (MIL)    Pencil
27 Norway Stian Larsen (MIL) 9-4 Norway Alexander Hansen (Fauske)    Pencil
28 Denmark Andreas Madsen (DEN) 9-1 Norway Rune Bødal (MIL)    Pencil
29 Norway Steffen Wolff (Hyllestad) 9-2 Norway Espen Saltnes (Bergen)    Pencil
30 Norway Kyrre Hauge (MIL) 9-8 Norway Hans Olav Sundøy (Os)    Pencil
31 England Imran Majid (GBR) 9-5 Philippines Axl Bones Sjonbotn (PHL) (f)    Pencil
32 Germany Ralf Souquet (GER) w/o No player    Pencil